Domov se zvláštním režimem

Poslání DZR

Posláním Domova se zvláštním režimem ve Frýdlantu nad Ostravicí je, s respektem k lidským právům a prostřednictvím individuální podpory či pomoci, zajistit seniorům s duševním onemocněním, kteří vyžadují pravidelnou pomoc druhé osoby, důstojné prožívání života.

Smyslem služby je, umožnit uživatelům Domova prožít důstojný, a podle jejich přání i aktivní život, odstranit bariéry předsudků a společenských stigmat a to vše při zachování přirozené vztahové sítě, respektování práv a lidské důstojnosti každého uživatele, s režimem přizpůsobeným jeho specifickým potřebám.

Poslání DZR

Cíle a principy služby

Obecné cíle Domova se zvláštním režimem

Udržování kvality poskytování sociální služby v péči a podpoře klientů dle jejich individuálních potřeb.
Zajištění společenského vyžití klientů dle jejich aktuálních oprávněných potřeb.
V rámci možností Střediska vytvoření podmínek pro důstojné dožití klientů v jednom bytovém prostoru.
Zajistit další vzdělávání svých zaměstnanců a následnou aplikaci vhodných metod práce v rozsahu kvalifikačních kompetencí pracovníků s klienty v sociální službě.
Doplňovat a stabilizovat dobře fungující síť dobrovolníků.
Zachování vazby klientů na přirozené prostředí (rodinu, přátele) – umožnění kvalitnějšího trávení volného času klientů s rodinnými příslušníky ve zrekonstruovaných prostorách.

Materiálně technické a stavební cíle

Usilovat u zřizovatele o vytvoření projektu a následné provedení rekonstrukce cest kolem Střediska.
Iniciovat u zřizovatele jednání týkající činností pro zahájení rekonstrukce zbývající části budovy – modernizace kuchyně, prádelny.

Konkrétní krátkodobé cíle

Konkrétní krátkodobé cíle budou součástí Plánu práce jednotlivých vedoucích pracovníků na každý rok.

Principy poskytování sociálních služeb

  • Přiměřená míra péče a podpory – poskytované služby jsou pro uživatele vyžádanou podporou v situacích, ve kterých si sám neporadí, úplná péče je poskytována pouze v situaci, kdy spoluúčast uživatele není možná (nepřepečováváme, ale snažíme se o co největší samostatnost uživatele).
  • Možnost uživatele spolurozhodovat – uživatel má možnost se podílet na spolurozhodování o poskytovaných službách, o svém vlastním životě a poskytovatel mu k tomu aktivně tyto možnosti nabízí, přičemž je respektován názor uživatele.
  • Transparentnost při poskytování služeb – veškerá činnost poskytovatele je průhledná, je o ní zajištěna dostatečná informovanost, která umožňuje jak odbornou diskuzi, tak veřejnou kontrolu.
  • a další.

Poslání DZR

Cílová skupina

Okruh osob pro přijetí – komu služby poskytujeme:

  • seniorům od 60 let, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodů duševního onemocnění nevyžadujícího ústavní zdravotní péči a kteří nemohou, vzhledem ke svému fyzickému, duševnímu a sociálnímu stavu, zůstat v přirozených podmínkách vlastního domova,
  • seniorům trpícím nemocemi stáří (demencemi), seniorům se sníženým intelektem ve středním stadiu s projevy, které opakovaně nelze zvládnout běžnými postupy v Domově pro seniory ani s podporou jiné osoby či služby (zejména ti, jejichž zdravotní stav se změnil za pobytu v Domově pro seniory ve Frýdlantu nad Ostravicí a kteří budou po dohodě přemístěni do Domova se zvláštním režimem, aniž by se měnilo jejich dosavadní přirozené prostředí).

Komu nemůžeme služby poskytnout

  • osobám, které jsou schopny, za pomoci místně dostupných terénních služeb, se o sebe postarat a zůstat ve svém přirozeném (domácím) prostředí,
  • osobám, které trpí významnou poruchou osobnosti, která by narušovala klidné soužití s ostatními,
  • osobám, které trpí infekční či parazitní chorobou, tuberkulózou či pohlavní chorobou v akutním stádiu,
  • v domově nemůžeme poskytnout služby osobám, které se léčí ze závislosti nebo jsou závislé na návykové látky či trpí jiným druhem patologické závislosti (alkohol, drogy, gamblerství atd.),
  • osobám, které trpí psychiatrickým onemocněním v akutní fázi, vyžadující péči ve zdravotnickém zařízení,
  • osobám s těžkým a hlubokým mentálním postižením,
  • osobám, které trpí specifickým onemocněním, vyžadující specifickou odbornou péči, kterou jim organizace není schopna poskytnout (např. podpůrnou přístrojovou léčbu nebo nepřetržitou lékařskou péči),
  • osobám s onkologickým onemocněním v terminálním stádiu.
Ubytování

Kapacita Domova se zvláštním režimem je 24 klientů. Pokoje jsou vybavené základním nábytkem tj. postelí, nočním stolkem, skříní, židlí a stolem. Pokoj lze vybavit vlastním vybavením uživatele, pokud je to možné vzhledem k prostoru pokoje. V prostorách domova jsou připraveny odpočinkové koutky, knihovna, místnosti volnočasových aktivit. Jednotlivá podlaží jsou propojena třemi výtahy a schodištěm.

Ubytování v domově se zajišťuje s přihlédnutím k možnostem DZR a ke zdravotnímu stavu uživatele služeb.
Při nástupu je nový uživatel ubytován na předem dohodnutém pokoji a lůžku. Věci, které si sebou uživatel přinese z domova, budou označeny osobním číslem, uživatel ev. ošetřující personál je uloží na místa k tomu určená. Za neoznačené ošacení DZR neručí.

Není dovoleno v DZR přechovávat např. živá zvířata, nebezpečné předměty a chemikálie, věci hygienicky závadné, věci vzbuzující odpor atd. nebo některé věci v nadměrném množství. K výzdobě pokoje může uživatel použít vlastních předmětů (např. obrazy, sošky, textilie).

Uživatelé jsou povinni s poskytnutým majetkem DZR šetrně zacházet a při trvalém odchodu z DZR je vrátit ve stavu, který odpovídá délce jejich používání.

Uživatel služby DZR může být po dohodě přemístěn, je-li to nutné ze zdravotních nebo jiných vážných důvodů, do jiného pokoje, popřípadě zdravotnického zařízení dle rozhodnutí ošetřujícího lékaře.

Stravování

Středisko sociálních služeb města Frýdlant nad Ostravicí disponuje vlastní plně vybavenou kuchyní a odborným personálem. Pro uživatele je připravována dietní strava šetřící, klasická strava, diabetická strava.

Stravování se zajišťuje podle platných stravovacích jednotek. Strava je přizpůsobena svým složením, množstvím a úpravou věku a zdravotnímu stavu uživatelů.

O dietním stravování rozhoduje lékař po dohodě s uživatelem služby.
Pro uživatele je připravována dietní strava šetřící, klasická strava, diabetická strava.

Uživatelům je strava podávána ve společné jídelně na oddělení nebo na pokojích: snídaně, oběd, svačina, večeře.

Na odděleních, jsou pro uživatele zřízeny čajové kuchyňky, které jsou vybaveny sporákem, ledničkou a nejnutnějším nádobím.

Na odděleních mají uživatelé služeb k dispozici nápoje. Potraviny si mohou ukládat do lednic na kuchyňkách jednotlivých oddělení nebo mohou mít vlastní lednici na pokoji.

Péče

ZDRAVOTNÍ PÉČE
Zdravotní péče je zajištěna smluvním lékařem.

O uživatele pečují registrované zdravotní sestry, službu vykonávají od 6 do 18 hod. denně. Zajišťují tyto úkony: podávání léků, aplikace injekcí, převazy, příprava a zajištění převozu na odborná vyšetření a další výkony dle ordinace lékaře.

Uživatelé mohou využívat služby odborných lékařů, do Domova dochází:

– zubní lékař – dle potřeby na vyžádání,
– 1x měsíčně kožní lékařka a lékař – psychiatr.
– Do ostatních odborných ambulancí jsou uživatele převáženi sanitní službou.

OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE
Ošetřovatelská péče je podle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zajišťována pracovníky v sociálních službách.

Uživatelům jsou poskytovány tyto základní činnosti (§ 50 Zákona 108/2006 Sb.)

a) poskytnutí ubytování:

  1. ubytování,
  2. úklid, praní a drobné opravy ložního a osobního prádla a ošacení, žehlení,

b) poskytnutí stravy: zajištění celodenní stravy odpovídající věku, zásadám racionální výživy a potřebám dietního stravování, minimálně v rozsahu 3 hlavních jídel,

c) pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu:

  1. pomoc při oblékání a svlékání včetně speciálních pomůcek,
  2. pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík,
  3. pomoc při vstávání z lůžka, uléhání, změna poloh,
  4. pomoc při podávání jídla a pití,
  5. pomoc při prostorové orientaci, samostatném pohybu ve vnitřním i vnějším prostoru,

d) pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu:

  1. pomoc při úkonech osobní hygieny,
  2. pomoc při základní péči o vlasy a nehty,
  3. pomoc při použití WC,

e) zprostředkování kontaktu se společenským prostředím:

  1. podpora a pomoc při využívání běžně dostupných služeb a informačních zdrojů,
  2. pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a pomoc a podpora při dalších aktivitách podporujících sociální začleňování osob,
    f) sociálně terapeutické činnosti: socioterapeutické činnosti, jejichž poskytování vede k rozvoji nebo udržení osobních a sociálních schopností a dovedností podporujících sociální začleňování osob,

g) aktivizační činnosti:

  1. volnočasové a zájmové aktivity,
  2. pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s přirozeným sociálním prostředím,
  3. nácvik a upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností,

h) pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí: pomoc při komunikaci vedoucí k uplatňování práv a oprávněných zájmů.

REHABILITAČNÍ PÉČE
Rehabilitační péče je poskytována na základě doporučení lékaře.

Poskytujeme:

– elektroléčbu

– ultrazvuk

– bioptronovou lampu

– rebox

– parafínovou lázeň

– individuální léčebný tělocvik dle ordinace lékaře

– bazální stimulace imobilním uživatelům

– aromaterapii.

Volnočasové aktivity

VOLNOČASOVÉ AKTIVITY

Volnočasové aktivity slouží k příjemnému prožití dne s ostatními spolubydlícími a mohou také pomoci k udržení a procvičení jemné motoriky a tvůrčích dovedností našich uživatelů.

V našem domově nabízíme volnočasové aktivity a sociálně terapeutické aktivity, které se konají v dopoledních i odpoledních hodinách.

Dopoledne od 9,00 do 11,00 hod. jsou v nabídce tyto volnočasové aktivity: boccia, trénování paměti, bingo, kuželky, mše). Dále podle přání klientů nabízíme: kino, posezení s písničkou, rukodělné práce, výtvarné činnosti, cestopisné přednášky, společenské hry, společné pečení, oslavy narozenin).

Odpoledne se mohou uživatelé setkávat na: duchovních přednáškách, tvoření s Adrou, canisterapii skupinové nebo individuální, společných oslavách narozenin.

Každý měsíc se koná aspoň jedna společná akce pro všechny zájemce:

  • turnaje v „Člověče nezlob se“
    valentýnské posezení
  • Josefovské posezení
  • oslava MDŽ
  • velikonoční koncert
    pálení čarodějnic
  • posezení ke Dni matek
    smažení vaječiny
    turnaje v kuželkách
  • rozloučení s létem – plackobraní
    vinobraní
  • oslavy K. Boremejského
    mikulášská nadílka
  • adventní koncert
  • vánoční posezení

V létě je program přizpůsoben tak, abychom mohli trávit co nejvíce času na zahradě domova v altánu, hraním kuželek nebo výlety do okolí, např. návštěva cukrárny, kostela, procházky k řece.
Jednou za rok je zprostředkován výlet do vzdálenějších míst, podle přání našich uživatelů.

Klientům, kteří se nemohou účastnit společných aktivit, jsou nabízeny individuální aktivity na pokojích, dle jejich přání a možností.

CANISTERAPIE

Canisterapie se provádí ve Středisku sociálních služeb města Frýdlant nad Ostravicí ve spolupráci s občanskou společností Podané ruce. Do našeho zařízení dochází canisterapeutky se svými psy jednou za týden na skupinovou nebo individuální canisterapii.

Při canisterapii se naši uživatelé zapojují do nabízených aktivit a her. Díky této aktivizaci mohou naši uživatelé zapomenout na své problémy a bolesti, ale také si vychutnat fyzickou přítomnost psa, hlazením a dáváním povelů.

Tyto činnosti jsou provázeny pozitivními emocemi našich uživatelů jak při skupinové, tak individuální canisterapii. I díky těmto setkáním se může zlepšovat kvalita života našich uživatelů.

DUCHOVNÍ PÉČE

Každý člověk má duchovní potřeby, ale nemusí mít nutně vztah k žádnému náboženství. Směřuje k uzavření svého života, ke klidnému spočinutí a bezpečí. Duchovní péče hlásá a brání jedinečnou hodnotu a důstojnost lidského života.

Duchovní péče je nabízena všem, kdo si to přejí, věřícím i nevěřícím.

Pro naše uživatele, ale i pro veřejnost je sloužena v naší kapli mše svatá, a to zpravidla ve čtvrtek v 9.00 hod. Duchovní péči ve středisku zajišťují kněží, kteří tím byli pověřeni.

Pro uživatele, kteří ze zdravotních důvodů nemohou na mši a mají zájem o svátosti, je zajištěna návštěva duchovního na pokoji. Způsob, úroveň a intenzita duchovní služby se řídí okamžitým psychickým a zdravotním stavem a individuálními potřebami uživatelů.

Spolupracujeme

Oddělení spolupracuje s nutričním lékařem a nutričním terapeutem.

Za klientmi dochází psycholog a fyzioterapeut.

Jak požádat?

V případě zájmu o službu vyplňte tiskopis, který

1. je možné vyzvednout přímo ve „Středisku“ u sociální pracovnice (doporučujeme) na adrese:

Padlých hrdinů 312
739 11 Frýdlant nad Ostravicí
telefon: 420 558 441 639, e-mail: lenka.simikova@sssfno.cz

2. a nebo zde:

žádost o přijetí

vyjádření lékaře

plná moc

GDPR pro rodinné příslušníky

Směrnice o úhradách za pobyt, stravu a služby

  • Zájemce o poskytování služby se dostaví s vyplněnou žádostí k nám k osobnímu jednání, popřípadě zašle vyplněný formulář poštou.
  • Na základě vyhodnocení této žádosti bude možné určit zda  můžeme požadované služby poskytnout zájemci.
  • Sociální pracovnice provede jednání se zájemcem a žádost bude zařazena do evidence, poté musí být schválena výběrovou komisí.
  • V případě volné kapacity bude zájemce kontaktován sociální pracovnicí a vyzván k nástupu.Se zájemcem bude sepsána „Smlouva o poskytnutí služby sociální péče ve Středisku sociálních služeb ve Frýdlantu nad Ostravicí.“
  • Po uzavření této smlouvy se stává zájemce uživatelem služeb sociální péče v našem zařízení.
  • Na základě dotazníku ke stanovení osobních cílů uživateli bude sestaven individuální plán péče.